وب‌سایت خبری تحلیلی سازمان مالی

تشریح عملکرد و دستاوردهای شرکت ایران خودرو از سال گذشته تاکنون

هاشم یکه زارع

هاشم یکه زارع

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو عملکرد و دستاوردهای این شرکت را از سال گذشته تاکنون برای اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشریح کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، مهندس هاشم یکه زارع در دیدار اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ایران خودرو با بیان این که تولید خودروهای هیبریدی و برقی در هیچ کشوری بدون حمایت دولت امکان پذیر نبوده، اظهار کرد: کشورهایی به فن آوری خودروهای هیبریدی دست یافته‌اند که دولت با اختصاص سرمایه به تولیدکننده و پرداخت بیش از ۵۰ درصد یارانه خرید به مشتریان، از تولید خودروهای هیبریدی حمایت کرده است.

وی با بیان این که تا سال ۱۴۰۴ حداقل چهار درصد از سبد محصولات ایران خودرو متعلق به خودروهای هیبریدی خواهد بود، افزود: ایران خودرو برای اولین بار جلوتر از استاندارد آلایندگی حرکت کرده و قبل از اتمام مهلت تولید خودروی یورو ۴ محصولات خود را بر مبنای استاندارد یورو ۵ تولید خواهد کرد.

وی به بازگشت تولید در ایران خودرو به روال عادی و کسب ۵۴ درصدی سهم بازار از شهریور ماه گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت: درحال حاضر تولید به میزان ۱۷درصد جلوتر از برنامه ۵۳۰ هزار دستگاه خودروی ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و ۷۰ درصد نیز نسبت به سال ۱۳۹۲ افزایش داشته که کل آن بدون کسری و به صورت عبور مستقیم از خط تولید بوده است.

مدیر عامل ایران خودرو ضمن بیان این که در حال حاضر کل تولید روزانه ۲۵۰۰ دستگاه از طریق سازندگان داخلی تامین می شود، افزود: این درحالی است که در گذشته ۱۸۰۰ خودرو از تولید روزانه، از طریق سازندگان داخلی و ۹۰۰ دستگاه نیز به صورت قطعات سی.کی.دی تولید و عرضه می شدند.

وی خاطرنشان کرد: مقوله صادرات بسیار مهم است و ما درصدد هستیم با تولید محصولات جدید و به روز با برند ملی و منطبق با نیازهای کشورهای هدف نسبت به توسعه صادرات اقدام کنیم.

یکه‌زارع ضمن اشاره به رتبه های کیفیت خیلی خوب محصولات ایران خودرو، کیفیت و مطلوبیت را دو مقوله مجزا خواند و گفت: ایران خودرو برای افزایش رضایت مندی مشتریان به هر دو این مقولات توجه ویژه ای دارد.

وی همچنین از طراحی دو پلاتفرم جدید خبر داد و گفت: محصولات فعلی ایران خودرو روی چهار پلاتفرم تولید می شود و با برنامه ریزی صورت گرفته براساس دو پلاتفرم جدید تا سال۱۴۰۰، محصولاتی جدید و به روزی را به بازار عرضه خواهیم کرد.

وی به انضباط مالی برقرار شده در ایران خودرو اشاره کرد و گفت: با کاهش هزینه های سربار، زیان انباشته شده شرکت سیر نزولی دارد و گام در مسیر سوددهی گذاشته ایم.

در ادامه این دیدار رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: با تدابیر مدیریت ارشد گروه صنعتی ایران خودرو، این گروه صنعتی توانست با سلاح تولید از جنگ اقتصادی نابرابر دشمنان سر بلند بیرون آید.

رضا رحمانی اظهار کرد: با وجود این‌ که شرایط حاکم بر فضای کسب و کار کشور در چند سال اخیر مناسب نبود، اما این گروه صنعتی حتی با کمبود منابع مالی توانست به موفقیت های بسیاری دست یابد.

وی موفقیت های اخیر این شرکت را تحسین کرد و گفت: کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار دارد و تولیدکننده­‌های کشور مانند رزمندگان بدون سلاح از صنعت و اقتصاد کشور دفاع کرده اند.

رحمانی ضمن مهم دانستن صنعت خودرو از نظر سوددهی، فن آوری و اشتغال افزود: هدف دشمنان فلج کردن اقتصاد کشور بوده و شرایط تولید در ایران خودرو نشان می دهد که دشمن نتوانسته به هدف خود برسد و ما موفق شده ایم آنان را در رسیدن به اهداف سلطه طلبانه شان ناکام بگذاریم.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: رشد صنعتی کشور طبق آمار اعلام شده از سوی دولت مرهون تولید خودرو بوده که در این میان رشد تولید ایران خودرو بیش از سایر خودروسازان بوده است.

وی همچنین خواستار توجه ویژه به کیفیت محصولات تولیدی شد و گفت: باید با افزایش کیفیت و جلب رضایت مشتریان، ذهنیت مردم نسبت به محصولات داخلی را اصلاح کنیم.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: همان طور که مقام معظم رهبری فرموده اند، تولید کالای بی کیفیت لطمات به مراتب بیش تری نسبت به قاچاق کالا به اقتصاد کشور وارد می کند.

رحمانی ارتباط صنعت با دانشگاه و حفاظت از محیط زیست را از دیگر دغدغه های کمیسیون صنایع در صنعت خودروسازی دانست و گفت: باید خودروسازی کشور با اولویت قرار دادن این موارد به حرکت خود ادامه دهد.

این نماینده مجلس اظهار کرد: راه رفع بسیاری از مشکلات فعلی از مسیر عملی شدن اقتصاد مقاومتی می گذرد و برای تحقق این امر مهم، صنعت و تولید مهم ترین نقش را ایفا می کنند.

وی صنعت خودرو را حاصل ۲۰ سال سرمایه گذاری و تلاش دانست و گفت: هدف و رویکرد کمیسیون صنایع و معادن مجلس و کمیته تحقیق و تفحص حمایت از تولید داخلی و ملی است و درحال حاضر توانسته ایم با نزدیک کردن تعاریف و اهداف مان به تعامل خوبی با خودروسازان دست یابیم.

گفتنی است، هفته گذشته رییس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از خطوط تولید ایران خودرو دیدن کرده و از نزدیک با دستاوردهای این شرکت آشنا شدند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *