وب‌سایت خبری تحلیلی سازمان مالی

استقبال از پیشنهاد طرح تاسیس کارخانه خودروسازی در عراق با برند عراقی

نعمت‌زاده

نعمت‌زاده

وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد کرد کارخانه خودروسازی در عراق با برند عراقی تاسیس شود که این طرح مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، وزرای صنعت و معدن ایران و عراق در بغداد با یکدیگر ملاقات و در رابطه با مسائل مختلف گفت‌وگو کردند.

نعمت‌زاده در حاشیه برگزاری اجلاس مشترک میان ایران و عراق به همتای خود پیشنهاد توسعه همکاری در زمینه ایجاد شهرک‌های صنعتی در عراق را مطرح کرد.

طبق اعلام وزارت صنعت، معدن وتجارت، انتقال تجربیات ایران در زمینه خصوصی‌سازی، توسعه همکاری در زمینه اکتشاف معادن و زمین‌شناسی، بازسازی صنایع قدیمی و فرسوده و سرمایه‌گذاری مشترک صنعت، تبادل هیات‌های صنعتی، توسعه آموزش‌های فنی، تخصصی و مدیریتی، تشویق و زمینه‌سازی برای شرکت‌های ایرانی در ساخت کارخانجات در عراق از دیگر مواردی بود که در این ملاقات طرح و مورد بررسی قرار گرفت.

سرمایه‌گذاری مشترک نفتی و پالایشگاهی ایران و عراق

نعمت‌زاده همچنین پیشنهاد توسعه همکاری در زمینه بازسازی، نوسازی و ساخت پالایشگاه در شهرهای مختلف عراق را ارائه کرد.

همچنین انتقال گاز ایران به کویت از طریق خاک عراق یکی از مواردی بود که در خصوص آن بحث و در نهایت مقرر شد که همکاری‌های لازم از سوی طرف عراقی صورت بگیرد.

شرکت‌های توانمند و صلاحیت‌دار ایرانی هم برای حضور در مناقصات نفتی عراق از سوی وزیر نفت این کشور دعوت شدند.

پذیرش استاندارد ملی ایران از سوی عراق

همچنین در این دیدار استاندارد ملی ایران برای صادرات کالا به عراق مورد پذیرش قرار گرفت و به منظور معرفی کالاهای ایرانی به تجار عراقی، پیشنهاد تاسیس مرکز تجاری دائمی ایران در عراق مطرح شد و مقامات این کشور متعهد شدند تسهیلات و مساعدت لازم را در این رابطه انجام دهند.

توسعه و ارتقای سطح مبادلات تجاری دو کشور، درخواست از ایران برای برگزاری منظم نمایشگاه‌های اختصاصی در شهرهای مختلف عراق، تامین کالاهای اساسی عراق از ایران، رفع موانع حمل‌ونقل یکسره کالاهای ایرانی به عراق، تبادل هیات‌های تجاری، پیگیری چرایی اجرایی نبودن موافقت‌نامه‌ها در اسناد تجاری امضا شده دو جانبه قبلی و سرمایه‌گذاری مشترک از موارد مورد مذاکره بین دو کشور بود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *